انجمن علمي اموزشي معلمان ابتدايي خراسان رضوي
   
     
 
درباره ما
 
 
 
 
 
 
 
 
همايش و جشنواره ها
دوره هاي اموزشي
عضويت
متن كتب دوره ابتدايي
 
 
امروز یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ / ۲۵ مارس ۲۰۱۸

عمومی / آرشيو مقالات / ... /
بازی وتاثیر آن در تکوین شخصیت کودکان

دفعات نمایش: 663

تعریف بازی: بازی به معنای دقیق کلمه شامل فعالیت هایی می شود که عاری از هدف خارجی بوده ، اختیاری ، دلپذیر وفاقد سازمان باشد.

تعریف بازی: بازی به معنای دقیق کلمه شامل فعالیت هایی می شود که عاری از هدف خارجی بوده ، اختیاری ، دلپذیر وفاقد سازمان باشد.

شک نیست که بازی یکی از فعالیت های اساسی کودکان است که ازطرق آن کودکان دنیای اطراف خود را می شناسند وآن را تجربه می کنند تواناییها واستعدادهایشان راکشف می کنند ومهارتهای جسمی وذهنی لازک را بدست می آورند.

بازی کودکان متاثر از عوامل متعددی است این عوامل بطور کلی به دو دسته عوامل بیرونی (محیط زندگی اطرافیان-فضای بازی و..) وعوامل درونی (سن ،جنس، ظرفیت وتوانایی و...) تقسیم می شوند.

بازی های کودکان بطور طبیعی ابتکاری وخود انگیخته است که هیچ هدف آموزشی خاصی را دنبال نمی کند این گونه بازیهای مهمترین نقش را در رشد مهارتهای اجتماعی ،ذهنی وجسمانی کودکان ایفا می نمایدواو را برای ورود به اجتماع آماده می سازد. در این نوع بازی ها چون کودک خود، آفریننده ی نقش ها وقوانین بازی است ، ویژگی خلاقیت ونوآوری وجود دارد.

بازی به دلیل ویژگی بارز شادی ونشاط ، همواره از سوی مسئولان وبرنامه ریزیان آموزشی به عنوان یک فعالیت آموزشی مد نظر بوده ومربیان ومعلمان در برنامه ی درسی خود از« بازی » برای آموزش مفاهیم آموزشی استفاده می نمایند.

در بازی هدف دار (با قاعده ) که کودک ، کمتردر ایجاد آن نقش دارد ممکن است انگیزه لازم برای ورود به بازی ،در کودک ایجاد نشود لذا لازم است در این گونه بازی ها (بازی های هدف دار) حتی الامکان علاقه ونظر کودک  مورد توجه قرار می گیردهر چند کودکان در مراحل رشد ،هرچه به سنین بالاتر می رسند بازی های هدف دار وبا قاعده پیش می روند.

والدین ومعلمان در بکارگیری «بازی» به عنوان یک فعالیت آموزشی می بایست به نکاتی توجه نمایند:

-بازی کودکان را جدی بگیرند

-در بازی کودکان مداخله نکنند

-درصورتی که در بازی کودک مشارکت می کنند ، مقررات وقوانین بازی که توسط کودک وضع می شود را محرتم بشمارند

-هر گز بازی کودک را باسایر کودکان مقایسه نکنند

-همه ی کودکان شرکت کننده در بازی را تشویق کنند

 -به نکات ایمنی وبهداشتی در بازی توجه نمودن ومحیطی سالم برای بازی کودک فراهم نمایند.

 

بازی های سنتی ومحلی ضمن ایجاد شادی ونشاط در کوردکان ، در ایجاد هویت ملی کودکان نقش مهمی دارند. کودک در بازی های گروهی وجمعی بویژه بازی های محلی ، فرهنگ وباورهای دینی خود را می آموزد.حس نوع دوستی ، کمک وتعاون ، پویایی وتلاش برای رسیدن به هدف را به طور غیر مستقیم  یاد می گیرد.

اعتماد به نفس با بروز توانمندی های کودک در بازی ، نقویت می شود وموفقیت های آینده ی اور ا تضمین خواهد کرد.

 

دین مبین اسلام توجه خاصی به آموزش وتربیت کودکان دارد .سیره پیامبر اکرم (ص) وائمه اطهار(ع) در مراحل مختلف زندگی ، نشان از عنایت ویژه ی آنان به رفتار محبت آیز با کودکان وبویژه بازی با کودکان دارد.آن چنان که حتی در زبای با کودکان خود را تا حد کودکان تنزل می دادند.

امام موسی کاظم (ع) می فرمایند: بازیگوشی فرزند را در سنین خردسالی دوست داشته باشید تا در بزرگسالی بردبار وصبور باشد

این روایت حاکی از نقش موثر بازی در تکوین شخصیت کودک است که امام موسی کاظم (ع) در قرنها قبل از شکل گیری علم روانشناسی در غرب توجه والدین را به آن معطوف داشته اند.

 

»بازی» در آموزش وپرورش ژاپن به عنوان یک رکن اساسی مورد توجه برنامه ریزان آموزشی این کشور است . 50درصد برنامه درسی دوره ی پیش دبستانی در ژاپن را بازی های آزاد تشکیل می دهد . درماده یک رهنمود های پیش دبستانی وزارت آموزش وپرورش ژاپن چنین آمده است : «فعالیت بچه های پیش دبستانی وبازی های آزاد آنها ، باعث نوعی یادگیری می شود که لازمه ی رشد هماهنگ فیزیکی ودماغی آنها است.در این دوره همه ی اهداف آموزشی ، بطور کامل حول محور بازی تحقق می باد»

بازی ها در مراکز پیش دبستانی ژاپن با دوهدف اساسی      1)ایجاد حس وابستگی به مدرسه   2)رشد روحیه مسئولیت پذیری  ، مورد توجه قرار می گیرد.

 

 

سید محمد رضا شهرستانی

کارشناس برنامه ریزی آموزشی


فرستنده:


بازگشت به صفحه اصلی
 
جستجو | ارتباط با ما | ارسال مطلب

[ بازدید کننده حاضر : 1148][ مجموع بازدید کنندگان : 60257]
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است.
 کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام سایت بلا مانع است.
تصوير روز
 
 
 
 
 

پنجمین جشنواره شکوه نیایش